הקמת גינה אקולוגית

יותר ויותר ישראלים מתעניינים היום בהקמת גינה אקולוגית; גינה אשר תספק את אותה פינה ירוקה ושלווה, תעמוד בסטנדרטים עיצוביים ובמקביל תנהל שיח הרמוני עם הסביבה ותשתלב במערכת האקולוגית בצורה בריאה.
אנו תמיד מתייחסים לגינות כאל פינות קטנות של טבע במרחב הביתי או המרחב העירוני. הן מאפשרות לנו להתקרב אל מה שהאדם המודרני כל כך התרחק ממנו – הטבע. גם אם זו גינה קטנה במרפסת, היא עדיין יכולה להשיג את המטרה. כלומר לאפשר לנו להרגיש קצת מהשלווה הטבעית של הטבע.
אך בעוד כולנו מחפשים את ההתחברות לטבע ואת יצירת האיזון, בפועל הגינות המודרניות דווקא מפרות את אותו האיזון. לא אחת אנו רואים גינות אשר באו על חשבון צמחיה וחורש טבעי, גינות הגוזלות מהטבע ומכילות צמחי נוי שאינם חלק מהמערכת האקולוגית המקומית. גינות המתוחזקות באמצעות שימוש בכימיקלים ויוצרות מראית עין של טבע, למרות שהן משקפות את כל הנזק שהאדם גורם לטבע.
בעקבות העלייה במודעות לנושאים סביבתיים, והדאגה לעולמנו המשתנה, כיום ישנו ביקוש גדול להקמת גינות אקולוגיות. ובמקרים מסוימים אתגר לאדריכלי הנוף ומעצבי הגינות שצריכים ללמוד כיצד מקימים גינה אקולוגית המשתלבת עם הסביבה.

תכנון גינה אקולוגית – המאפיינים של גינה אקולוגית

המאפיין העיקרי של גינה אקולוגית הוא גינה הלוקחת בחשבון נושאים סביבתיים, ושואפת להפוך לסביבה טבעית התורמת לטבע המקומי. מאפייניה של גינה אקולוגית הם לא רק עניין של טעם והעדפות עיצוביות, גם משתנים סביבתיים – גאוגרפיים עשויים להשפיע על מראה הגינה האקולוגית.
בין הפרמטרים שמקפידים עליהם בהקמת גינות אקולוגיות:

– חיסכון במים. את זה ניתן לעשות גם באמצעות צמחיה המתאימה לאקלים המקומי והיא חסכונית במים. וגם באמצעות מערכות השקיה מתוחכמות ומדויקות המבטיחות ניצול מקסימלי של המים.
– השתלבות עם הטבע. על מעצבי הגינות להכיר את הטבע המקומי ואת המבקרים הרצויים (והלא רצויים בגינה). ניתן להשתמש בצמחייה על מנת למשוך ציפורים ופרפרים, ואף להרחיק את המזיקים שאינם רצויים.
– אדמה בריאה. האדמה היא מערכת אקולוגית שלמה. היא מכילה אינספור אורגניזמים חיים המבצעים תהליכים טבעיים, ממחזרים חומרים, ומאפשרים להזין את הצמחים. בגינות אקולוגיות אנו נמנעים משימוש בחומרים כימיים הפוגעים באדמה, ובכך מבריאים את האדמה.
– שימוש בקומפוסטר. במסגרת הרצון לשמור על בריאות האדמה וגם לספק לצמחיה את הדישון הדרוש, בעת הקמת גינה אקולוגית דואגים גם לקומפוסטר. בעזרתו ניתן למחזר פסולת ביתית וגזם מהגינה, ולהפוך אותם לקומפוסט טבעי עבור הגינה.
– גינת ירק. זה אמנם לא חובה, אך מומלץ מאוד לשלב גן ירק. אם השקעתם בהקמת גינה אקולוגית, תוכלו ליהנות ממעט חקלאות אורגנית ביתית. ניתן לשתול ירקות, פירות וצמחי תבלין. כך תוכלו ליהנות מירקות טריים ללא חומרי הדברה. הדברים הללו מקובלים גם בגינות פרטיות וגם בגינות קהילתיות.

גינה אקולוגית – למי זה מתאים

גינה אקולוגית יכולה להתאים לכל מי שהחיבור אל הטבע והשמירה על הטבע חשובים עבורו. היא יכולה להיות פתרון מעולה לבתים פרטיים, גינות קהילתיות, בתי ספר ומוסדות חינוך ואפילו עסקים הרוצים להדגיש את המחויבות הסביבתית שלהם. לצד התועלת והשימושים הרגילים שיש לגינות, גינות אקולוגיות יכולות להיות אפילו מקום לפעילות חינוכית בנושאי טבע וסביבה.
זה לא סוד שגינות דורשות תחזוקה, וזהו גם אחד השיקולים. כאשר משקיעים בעיצוב גינות, תמיד צריך לחשוב גם על התחזוקה השוטפת. כדאי לדעת, כי אם אתם מחפשים גינה שאינה דורשת תחזוקה רבה, הקמת גינה אקולוגית יכולה להיות הפתרון. כאשר היא מתוכננת נכון, ונשענת על האיזון של הטבע, התחזוקה הנדרשת היא מינימלית.
אל תטעו לחשוב כי גינה אקולוגית היא מקום מוזנח הנשלט אך ורק על ידי כוחות הטבע. מעצבי הגינות האקולוגיות משתמשים בטבע. הם מבינים את הצרכים של הטבע והכוחות הפועלים בו, ובעזרתם בונים גינות מעוצבות. גינות השומרות על יופי, מתאימות לשימוש ותועלת האדם, ויחס עם זאת חיות באיזון עם הטבע.

איך להקים גינה אקולוגית

כל אחד יכול להביא קומפוסטר לגינה ולהחליט שהוא מוותר על הדשנים הכימיים. וכל אחד יכול להחליף את המדשאה שגוזלת מים רבים, בחיפוי קרקע אקולוגי. יש הרבה פעולות שתוכלו לעשות על מנת להפוך את הגינה שלכם ליותר ידידותית לסביבה.
אך אם באמת תרצו להקים גינה שגם עומדת בסטנדרטים עיצוביים, וגם בסטנדרטים סביבתיים, תצטרכו לעשות זאת בעזרת מומחים להקמת גינה אקולוגית. הם יודעים כיצד לתת פתרון הוליסטי המאזן בין הצרכים השונים, עונה על הדרישות האסתטיות והמטרות, ומתמזג עם הסביבה העיצובית.
מעוניינים בהקמת גינה אקולוגית? כאן תוכלו למצוא את מיטב המומחים לתכנון גינות אקולוגיות. השאירו פרטים ונחזור אליכם עם הצעות, רעיונות ומחירים.